Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki, która polega na połączeniu kilku spłacanych już zobowiązań w jedno, opiewające zazwyczaj na niższą miesięczną ratę. To niewątpliwie może się nieraz okazać ratunkiem, gdy nasze zobowiązania zaczynają realnie obciążać nasz domowy budżet, przez co zaczynamy mieć problemy z ich terminową spłatą. Jednak by móc realnie ocenić, czy rzeczywiście nie ma dla nas innego wyjścia niż ewentualna konsolidacja naszych długów, powinniśmy mieć świadomość czynników decydujących o warunkach danego kredytu konsolidacyjnego oraz umieć realnie ocenić nasze możliwości i potrzeby finansowe.
Pomoc specjalisty może się przydać
„Czy rzeczywiście potrzebuję kredytu konsolidacyjnego?” – to podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać, zanim podejmiemy decyzję o konsolidacji naszych zobowiązań. Połączenie pożyczek rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem. Często niestety decydujemy się na taki krok jedynie z wygodny i potrzeby zadbania o własny komfort, nie myśląc o tym, że kredyt konsolidacyjny wiąże się przecież z kosztami, które musimy mieć na uwadze. Wpłyną one bowiem na ostateczna wysokość naszego ewentualnego kredytu konsolidacyjnego. Niestety nie dla wszystkich jest to do końca oczywiste. Dobrym pomysłem jest zatem skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który dokona dokładnej analizy naszej sytuacji finansowej i utwierdzi nas w przekonaniu, że podejmujemy właściwą decyzję bądź przekona nas o tym, że nie potrzebujemy kredytu konsolidacyjnego. Pomoc specjalisty może też się przydać przy weryfikacji rynku w poszukiwaniu tej najkorzystniejszej dla nas oferty, która w pełni będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.
Jak wybrać odpowiedni kredyt konsolidacyjny?
Aby móc świadomie wybrać konkretną ofertę kredytu konsolidacyjnego, należy mieć na uwadze kilka ważnych czynników, które mają realny wpływ na warunki naszej konsolidacji. Są to:
- wysokość oprocentowania i odsetek (każde zobowiązanie finansowe wiąże się z oprocentowaniem i wynikających z niego odsetek; w przypadku kredytu konsolidacyjnego łączącego kilka pożyczek i opiewającego na większą sumę oprocentowanie oraz odsetki stanowią istotną część naszych kosztów);
- wysokość miesięcznej raty zobowiązania (kredyt konsolidacyjny z założenia ma opiewać na jedną niższą miesięczną ratę niż raty naszych zobowiązań przed konsolidacją; jest to z pewnością odciążenie budżetu kredytobiorcy, który na pewno odczuje tę różnicę; wiąże się ono również ściśle z długością całkowitą okresu, w którym kredyt będziemy spłacać);
- całkowita długość okresu kredytowania (przy konsolidacji kilku kredytów należy pamiętać o tym, że połączenie naszych zobowiązań nie zwalnia nas z obowiązku ich spłaty – nasze długi nie zostają nam darowane, a rozłożone w czasie; nie jest zatem tajemnicą, że całkowity okres kredytowania również ulegnie wydłużeniu);
- całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego (wyżej wspomniane czynniki, tj. wysokość oprocentowania i odsetek, a także długość okresu kredytowania oraz wysokość miesięcznej raty zobowiązania w połączeniu z innymi kosztami stanowią całkowity koszt naszego kredytu).
Podsumowując, decyzja o konsolidacji naszych kredytów powinna być bardzo dokładnie przemyślana i dostosowana do potrzeb i oczekiwań ewentualnego kredytobiorcy. Jeśli przed jej podjęciem przeanalizujemy wszystkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania oraz zdamy sobie sprawę z naszych finansowych możliwości, istnieje duża szansa, że w przyszłości nie pożałujemy podjętej decyzji i uda nam się maksymalnie zmniejszyć ewentualne ryzyko z nią związane.