Parabank i bank detaliczny to różne instytucje, chociaż wiele norm prawnych dotyczy każdego pożyczkodawcy. Rozpoznanie konkretnych mechanizmów udzielania kredytów krótkoterminowych w prywatnych firmach pożyczkowych jest ważne dla zwiększenia opłacalności współpracy. W artykule poznasz główne techniki podpisywania umów o pożyczki gotówkowe na krótki termin w parabankach i unikniesz przy tym nieprzyjemności formalnych.
Normy stosowane w umowach z parabankami
Każda umowa o kredyt krótkoterminowy zawiera informacje o kredytodawcy i kredytobiorcy, kwoty oprocentowania nominalnego, wszystkie koszty pozaodsetkowe (prowizje, ubezpieczenia, inne opłaty manipulacyjne). Warto również zwrócić uwagę na koszty karne. Wiele parabanków stosuje bardzo wysokie stawki windykacyjne ze względu na ograniczenie ryzyka. Krótkoterminowe kredyty udzielane często bez jakichkolwiek zabezpieczeń to duża niepewność dla prywatnych firm pożyczkowych. Duża konkurencja na rynku chwilówek wymusza stosowanie elastycznych warunków finansowania potrzeb kredytobiorców. Instytucje pozabankowe funkcjonują nie tylko w oddziałach stacjonarnych, ale przede wszystkim w internecie. Podpisanie umowy to jednocześnie potwierdzenie formularza multimedialnego, co uproszcza proces wypłaty pieniędzy. W parabankach internetowych do uzyskania pieniędzy wystarczy wykonanie przelewu, w którym potwierdzisz dane osobowe. Parabanki wypłacają chwilówki docelowo z własnych funduszy. Niektóre firmy pożyczkowe przekazują ryzykowne wnioski kredytowe do powiązanych inwestorów instytucjonalnych lub indywidualnych, co rozszerza możliwości generowania dochodów. Pośrednictwo na rynku kredytowym nie wyklucza prowadzenia standardowej działalności w udzielaniu pożyczek.
Popularne naruszenia w umowach o kredyt krótkoterminowy
Największe zagrożenie w umowach kredytowych to nadmierne koszty pozaodsetkowe. Jeżeli koszty pozaodsetkowe przekraczają 100% wartości lepiej zrezygnować z umowy, ponieważ przy ewentualnych problemach z płynnością możesz stracić praktycznie cały majątek. Umowy analizuj również pod względem stosowania klauzul niedozwolonych. Wszystkie naruszenia w umowie to podstawa do rozwiązania współpracy.
Optymalizacja umowy kredytowej możliwa
Stosowanie działań przeznaczonych do optymalizacji umowy kredytowej to jeden z najważniejszych czynników zabezpieczenia budżetu gospodarstwa domowego przed ewentualnymi problemami windykacyjnymi. Uniwersalne mechanizmy udzielania kredytów gotówkowych to szansa na szybkie porównywanie podmiotów w branży. Przy podpisaniu złej umowy kredytowej masz dwa tygodniowe (ustawowe) na wyjście ze zobowiązania, bez żadnych konsekwencji. W razie problemów ze spłatą zobowiązania wchodź na drogę sądową, ponieważ coraz więcej wyroków rozpatruje się na korzyść kredytobiorcy. To bardzo dobra wiadomość dla całej branży, ponieważ eliminacja nieuczciwych podmiotów służy dobrym kredytodawcom i kredytobiorcom.