Z pewnością każdy z nas marzy o sprawnym, bezawaryjnym aucie, jednak często marzenie to okazuje się nie do spełnienia głównie z uwagi na brak pieniędzy. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty banków, które oferują różne rodzaje kredytów na samochód: z zabezpieczenie oraz bez zabezpieczenia, warto rozpatrzyć każdą z tych ofert - sprawdź je na
17banków.com.
Kredyt samochodowy z zabezpieczeniem
Kredyt samochodowy to kredyt przeznaczony wyłącznie na zakup pojazdu. W grę wchodzi tu każdy pojazd silnikowy czyli między innymi samochody, ciągniki, motocykle czy też motorówkami. Kwota kredytu jest praktycznie dowolne, natomiast maksymalny czas spłaty to okres 10 lat. Banki stosują różne zabezpieczenia co do spłaty kredytu np. zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, weksel In blanco bądź też cesja polisy AC.
Kredyt gotówkowy na samochód bez zabezpieczenia
To pożyczka gotówkowa, którą zaciągamy w banku na dowolny cel. Spłata kredytu zostaje uzgodniona z instytucją finansową, w której zaciągamy kredyt. Wysokość zaciągniętego kredytu zależy od dochodów kredytobiorcy. Bank udzielając nam kredytu wcześniej oblicza naszą zdolność kredytową. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma znaczenia na co kredytobiorca wyda pożyczoną kwotę. W tym przypadku pieniądze otrzymamy do ręki lub na konto. Dokumenty potrzebne do zaciągnięcia tego kredytu to najczęściej dowód osobisty, a także zaświadczenie o zarobkach.
Porównanie kredytu samochodowego i gotówkowego.
Przymierzając się do zakupu pojazdu przy pomocy banku warto jest poczekać do początku roku. W tym czasie możemy liczyć na atrakcyjne promocje i obniżki kredytów samochodowych. Kupując auto, warto porównać oferty różnych banków i zastanowić się, który będzie nam najbardziej odpowiadał: gotówkowy czy samochodowy? Kredyty samochodowe w porównaniu z kredytami gotówkowymi, są znacznie niżej oprocentowane. Oprocentowanie to waha się między 7 a 20 %, natomiast w przypadku kredytu gotówkowego zaczyna się co najmniej od 20%. Dzieje się tak ponieważ kredyty samochodowe są dodatkowo zabezpieczone w postaci rejestracji auta, czyli zastaw rejestrowy na kupowanym samochodzie, przewłaszczenia auta na rzecz banku, bądź cesji polisy ubezpieczeniowej samochodu na rzecz banku czy depozyt karty pojazdu. Sprawia to ze bank do momentu całkowitej spłaty kredytu jest właścicielem auta, i nie będziemy mogli go sprzedać. Jeśli auto ulegnie wypadkowi, pieniądze z ubezpieczenia również trafią do banku. W przypadku kredytu gotówkowego, od samego początku jesteśmy właścicielami naszego auta. Decydując się na nieco droższy kredyt gotówkowy, bierzemy go na dowolny cel i unikamy zabezpieczeń.
Jeśli chodzi o procedury ubiegania się o kredyt w przypadku kredytu gotówkowego jest to dużo prostsze, często wystarczy tylko dowód, a także zaświadczenie o zarobkach. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach, a także najczęściej wkład własny. Od wysokości wkładu własnego zależy koszt kredytu i jego oprocentowanie.